Ototur Kiralama Koşulları


Fiyata Neler Dahildir?

Fiyatlara dahil olanlar:
 • Sınırsız kilometre,
 • Hasar sorumluluk sigortası, 
  • Kiracının sorumluluğunu hasarın toplam tutarından sorumluluk payı, (excess) oranına kadar düşürür, fakat alkollü ve uyuşturucu etkisi altında araç kullanımında, gereken tedbir ve dikkatin gösterilmemesinde, bilinçli yapılan hasarlarda, aracın yol dışında sürülmesinden ve üçüncü şahıslara verilmesinden kaynaklanan hasarlarda hasar sigortası geçerliliğini yitirir. Araç anahtarının kaybından ve aracın çekilmesinden doğan masraflar sigorta kapsamı dışındadır. Bu yazılanlar dışında da istisnai durumlar olabilmekte ve bu durumlar firmadan firmaya değişebilmektedir. Bu yüzden aracı teslim alırken istisnai durumları kontrol etmenizi tavsiye ederiz).
 • Mali sorumluluk sigortası,
 • Hırsızlık sigortası, 
  • Kiracının sorumluluğunu hırsızlıktan doğan toplam tutardan sorumluluk payı (excess) oranına kadar azaltır. Eğer aracın çalınmasında ihmalkarlık söz konusu ise, arabayı teslim eden firma aracın çalınmasından doğan masrafın tamamını isteyebilir.
 • Yerel vergiler ve havalimanı ücretleri,
 • Sınırsız km, 
  • Aracın alındığı lokasyona sınır iller için geçerlidir. Araç kiralama firmasınca verilen sigortaların ayrıntılarını lütfen dikkatlice inceleyiniz.
 • Kiracı olarak, mali sorumluluk sigortası (üçüncü şahıs),
  • Aracınızda sizinle yolculuk eden; aynı adreste yaşadığınız ya da kan bağlantısı olan yakın akrabalarınızı sigorta dışında bırakabilme ihtimali bulunmaktadır. 
Bu unsurlar tatil sigortanıza dâhil edilmiş olabilir eğer dahil değilse bu sigortaları tamamlayabilmek için, kiralama firmasından alabileceğiniz fazladan teminatlar olabilir.

Fiyata Neler Dahil Değildir?

Ferdi kaza sigortası (ototur.com makbuzunda bu sigorta dâhildir ibaresi yer almadıkça), araçta bulunulması istenen özel ürünler, sorumluluk payı iade teminatı, mesai ücreti, himaye ücretleri, trafik cezaları, yakıt, ek sürücü ücreti, ıskarça ücreti, araç temizleme ücreti, aracın iç kısmının zarar görmesi, çocuk koltuklarının ve gps cihazlarının zarar görmesi, aracın onarımda olduğu bu nedenle kiralanamadığı süre boyunca yaşanan gelir kayıpları ve gerektiğinde genç yaş sürücü ücreti. Bu ücretlerin hepsi araç teslim yerinde ödenir. Havalimanında teslim edilecek arabalar için uçuşlar takip edilir ve müşteriler karşılanır. Çoğu zaman araçlar mesai saatleri dışında teslim edilmektedir. Bu hizmet için ek bir ücret talep edildiği takdirde kira yerindeki firmaya ödenir.

Kira Yerinde Depozito ve Yakıt

Birlikte çalıştığımız firmaların çoğu, kira başlangıcında güvence depoziti adı altında, kira süresince oluşabilecek masraflar ve yakıtın eksik getirilmesinden doğabilecek masraflar için bir ücret talep etmektedir. Genelde sürücü üzerine düzenlenmiş bir kredi kartı isteniyor. Araç ve ilave ürünlerin verildiği gibi teslim alınması durumunda ve yakıt kurallarına uyulduğu takdirde, bu depozit aracın geri tesliminde iade edilir.

Kiralama Yaşı Sınırlamaları

Çoğu kira yerinde araba kiralayabilmek için minimum 21 yaş doldurulmuş olması gerekmektedir. Bazı firmalarda 25 yaş altı ve 65 yaş üstü sürücüler için ek bir ücret talep edilebilir. Bazı firmalar ek sürücüler için ayrıca bir ücret talep edebilirler. Araç kiralama ücreti 24 saatlik zaman dilimleri üzerinden hesaplanmaktadır. Aracı teslim aldıktan sonra, gecikmeler ve uzatmalar kira yerindeki firma tarafından kendi yerel fiyat tarifeleri üzerinden ücretlendirilir ve tahsil edilir. Yerel firmanın fiyatları şirketimizin fiyatlarından yüksek olabilir. ototur.com erken teslimatlar için para iadesi yapamaz.

Tek Yönlü Kiralamalar

Tek yönlü kiralamanın önceden onaylanması gerekmektedir. Tek yön maliyeti, kira yerindeki firmaya ödenmesi gerekmektedir. Rezervasyon talebiniz şirketimizce alınıp kira firmasına da onaylatıldıktan sonra, tek yön kiralama için yaklaşık ücreti size bildiririz.

Çocuk Koltukları ve Özel Talepler

Çocuk koltukları ve diğer ilave hizmetler, kira firmasından özel olarak istenebilir fakat garanti edilemez. Bu hizmet için kira yerindeki firmaya ödenmesi gereken ek bir ücret vardır. Bu hizmetlerden yararlanabilmek için rezervasyon sırasında isteklerinizi belirtiniz.

Kiracı Olarak Rezervasyon Değişikliği Yapmak İsterseniz

Aracınızın tesliminden önce, rezervasyon yapılıp konfirme onaylanmış faturanızı aldıktan sonra, istenildiği takdirde herhangi bir ücret alınmadan rezervasyon değişikliğiniz yerine getirilir. Rezervasyon sırasında ücretin tamamı ödenmiş olduğu takdirde, kira süresi başlamadan 48 saat önceye kadar rezervasyonunuzu ücretsiz olarak iptal edebilirsiniz.

Depozit ödenerek yapılan rezervasyonlarda (depozit rezervasyonu), araç teslim alınmadan 48 saat önceye kadar, yapılacak iptallerde depozit miktarı alınır. Kira süresi başlamasına 48 saatten az kalan, tüm iptal işlemleri için, 3 günlük araba kira bedeli ve ödenen depozitten yüksek oranı tahsil edilir. Bu uygulama eksik belgeler yüzünden verilemeyen ve tesisten gelip almadığınız araçlar içinde geçerlidir. Rezervasyonunuzu iptal edebilmek için lütfen isminizi ve rezervasyon numaranızı hazır tutarak 0850 242 4427 numaralı hattımızdan çalışma arkadaşlarımızla bağlantı kurunuz. Eğer rezervasyon değişikliği bizim tarafımızdan yapılırsa, çok nadirde olsa kiralayan olarak bu durum söz konusu olduğunda kira süresi başlamadan önce, olabilecek en kısa zaman içinde sizi bilgilendiririz.

Rezervasyon sırasında tüm bilgiler (uçuş numarası, iniş saati, yerel adres ve telefon numarası) doldurulduğu takdirde 48 saat içinde kira makbuzunuz yollanır. Kira makbuzunuzun eksik olmasından dolayı, rezervasyonunuzun kira firması tarafından geri çevrilmesi ya da yerel fiyatlara göre ücret alınması durumunda, ototur.com sorumlu tutulamaz. Kiracı olarak lütfen yanınızda ehliyet ve kimliğinizi taşıyınız.

Sürücü Ehliyeti

Sürücüler en az 1 yıllık (bazı firmalarda en az 2 yıl, bu rezervasyon işlemi sırasında görüntülenebilir) ehliyete sahip olmak zorundadırlar. Aracı teslim alacak sürücülerin kendi adına sürücü ehliyeti olmak zorundadır. Tedarikçi firma tarafından; ehliyetinizden kaynaklanan problemlerden dolayı reddedilen rezervasyonlar için geri ödeme yapılmamaktadır. Uluslararası sürücü belgesine sahip iseniz aynı zamanda kendi ülkenizin sürücü ehliyetini de ibraz etmek zorundasınız. Arap ülkelerine ait ehliyete sahipseniz aracınızı teslim almak için farklı belgelere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Araç Kapasitesi ve Türü

Her arabanın, azami taşıma kapasitesindeki yolcular sigorta kapsamındadır. ototur.com, fazladan taşınan yolcu ve bagajlardan sorumluluk kabul etmez. Aracın belirtilen kapasitesi sizin için bir kılavuzdur. Aracın teslimi sırasında, kişi sayısının fazla olmasından ötürü kiralama firmasınca geri çevrilmeyle sonuçlanan durumlarda ototur.com sorumluluk kabul etmez. ototur.com belirli araba markasını ve modelini garanti edemez. Kira makbuzunda verilen araç, kategoride bulunan araçlardan biridir ve kiralama sırasında müsaitliğe tabidir. Yerel araç kiralama firmalarımız, ehliyeti olmayan sürücüleri geri çevirme hakkını saklı tutarlar. ototur.com yolculuk hazırlıklarının tamamlanabilmesi için yapılan masraflardan veya kiracı olarak ödemeniz gereken zorunlu ücretlerde, iade veyahut tazminat için sorumluluk kabul etmez. Eğer kiracı olarak teslim aldığınız aracın standartlarından memnun değilseniz, lütfen bunu kiralama firmasına bildiriniz. ototur.com kira sırasında bilgilendirilmezse, aracın standardıyla ilgili iddiaları araştırabilmesi zordur. Kiracı olarak, eğer herhangi bir konuda memnuniyetsizliğiniz bulunmaktaysa lütfen kiranızın ardından 3 ay içinde müşteri ilişkileri departmanı ile bağlantı kurunuz. Hedefimiz uyuşmazlıkları şirket içinde ivedilikle çözmektir.

Teknik Sorunlar ve Kazalar

Herhangi bir mekanik sorun durumunda, derhal kiralama firmasını bilgilendirin. Tamirat veya parça değişimi için mutlaka kiralama firmasından onay alınmalıdır. Kaza durumunda mutlaka yerel emniyet güçlerine haber verip, tam ve eksiksiz polis raporu almalısınız. Kiralama firmasına 24 saat içinde haber vermelisiniz. Tamamlamanız gereken kaza belgelerinin kopyasını saklayınız. Kiracı olarak dava açmak istediğiniz takdirde bu belgeler gerekebilir. ototur.com yalnız araç kiralama firması olarak çalışmaktadır, acente değildir. ototur.com aşağıdaki durumlar için sorumluluk ve yükümlülük taşıyamaz: kayıp, hasar, terör yüzünden gecikmeler ya da masraflar, iş uyuşmazlığı, hava şartları, doğal afetler, yangın, nakliyatla ilgili teknik sorunlar, havalimanlarının ya da limanların ıskarça yüzünden kapatılması, tarifeli uçuşların iptali. Yukarıdaki kayıtlı tüm genel bilgiler ve kiralama kuralları ve koşulları baskıya verildiği sırada doğrudur.

Kira Sözleşmesi Şartları

Kiracı olarak, rezervasyonunuzu yaparken, sözleşmeyi okuyup anlamanız gerekiyor. ototur.com sitesinde, rezervasyon yap düğmesine bastıktan sonra hizmetlerimizi almak için teklifte bulunmuş oluyorsunuz. Bundan sonra ödemenin tamamı alındıktan sonra ototur.com bu teklifinizi kabul etmiş olur ve onay makbuzunuzu size yollar. Bu tamamlandıktan sonra, kiracı olarak sizin ve ototur.com arasında, istenen hizmetlerin belirlenen koşullarda sunulması için bağlayıcı bir sözleşme vardır. Eğer mücbir sebepten dolayı gecikme ya da engel olduğu takdirde, ototur.com sorumlu tutulamaz. ototur.com, kayıtlı teminatlar ya da başka işletmeler haricinde hizmet vermemektedir. Bu kayıtlar Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre yönetilmektedir ve bu ülkenin mahkemelerince yargı hakkı ve yetkisi vardır.
WhatsApp Viber call